Żywe Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego Rodziny Arkuszyńskich jest jedną z ostatnich pracowni garncarskich w Polsce, gdzie proces tworzenia naczyń glinianych odbywa się jak przed wiekami na kołach, a proces ich wypalania w tradycyjnym piecu garncarskim.
Rzemiosło garncarskie to rodzinna tradycja kontynuowana już od XIVw., bowiem wiedza na temat produkcji wyrobów ceramicznych i umiejętność tworzenia naczyń na kole garncarskim przekazywana była w naszej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ja również, będąc małym chłopcem, przyglądałem się pracy dziadka, ojca i wujka w prowizorycznej garncarni ucząc się jednocześnie toczenia naczyń i przejmując rodzinną firmę w 2002r.
Idea stworzenia tradycyjnej i wielopokoleniowej pracowni garncarskiej o charakterze żywego muzeum, gdzie prócz spotkania z historią tego starego zawodu każdy zwiedzający mógłby również sam spróbować trudnej sztuki garncarstwa pojawiła się już dawno, jednak dopiero w 2011 udało mi się te marzenia zrealizować.
Dziś z dumą mogę zaprosić Państwa do naszej pracowni – miejsca magicznego, z duszą i klimatem. Zapoznamy tu Państwa z tajnikami powstawania naczyń na kołach, podejrzycie proces ich zdobienia, zobaczycie tradycyjny piec garncarski do wypalania naczyń i galerię naszych wyrobów, a dla szukających spokoju, oddechu lub po prostu noclegu oferujemy pokoje gościnne tuż nad pracownią.
Jarosław Arkuszyński
©2011 przez Żywe Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego Rodziny Arkuszyńskich. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: Inpero.pl